Srdce a nervový systém.
- stres
- tlak
- cévy
- nervový systém
- srdce
- cholesterol
- spánek
Směs mučenky, třezalky, kozlíku, chmele, srdečníku, hlohu, meduňky a jmelí. Mučenka navozuje klidný spánek, napomáhá duševnímu uvolnění. Třezalka podporuje pozitivní náladu, příznivě působí na stav kardiovaskulárního systému, stimuluje mentální schopnosti. Kozlík podporuje srdeční funkci, pružnost a pevnost cév, pomáhá udržovat normální krevní tlak, spolu s chmelem zklidňuje při napětí, a stresu, napomáhá klidnému spánku. Srdečník pomáhá udržovat funkci srdce, cév a nervového systému. Hloh podporuje srdeční funkce a periferní krevní oběh. Meduňka příznivě ovlivňuje oběhový systém a zklidňuje, jmelí podporuje krevní oběh a udržování normální hladiny cholesterolu.
Cena za měrnou jednotku (100 ml): 304 Kč.
Zajímavosti o použitých bylinách
Mučenka plotní
Mučenka je popínavá rostlina původem z jihovýchodu Severní Ameriky, odkud se zejména díky španělským cestovatelům od 17. století rozšířila na další kontinenty. V jejím neobvyklém a dekorativním květenství jezuité spatřovali symboly nástrojů umučení Ježíše (kopí, kříž, trnová koruna aj.), díky nimž rostlina dostala i svůj název. Její plod je jedlý. Mučenka začala být využívána pro zdravotní účely poměrně pozdě, až ve druhé polovině 19. století, během první světové války byla používána ke zklidnění šokových stavů. Z účinných látek mučenky lze předně jmenovat flavonoidy apigenin a luteolin vázány v různých formách, dále glykoproteiny a menší množství éterického oleje. Pro podpůrné účely se používá nadzemní část včetně květu. Mučenka je častou složkou bylinných směsí na uklidnění organismu, protože psychicky uvolňuje a navozuje klidný spánek.
Třezalka tečkovaná
Podle starého přísloví je stejně nemožné péct chléb bez mouky jako léčit lidi bez třezalky. Podle jedné z legend se červenému barvivu v květech říká krev sv. Jana. Již z toho je zřejmý význam třezalky pro udržování dobrého fyzického i psychického stavu a kondice. Třezalka roste velmi hojně na slunných stráních, kde její žlutá květenství tvoří mnohdy dominantní složku porostu. Kvetoucí nať i s květy obsahuje katechinové třísloviny, flavonové glykosidy, rutin, kvercetin, silici, červené barvivo hypericin, provitamin A, vitamin C a další biologicky aktivní látky. Účinky třezalky na organismus jsou velmi široké. Přispívá k duševní rovnováze, povzbuzuje duševně i fyzicky, pomáhá navodit optimální relaxaci, dobrou náladu a zdravý spánek. Zklidňuje dýchací cesty v chladném období, usnadňuje dýchání. Posiluje imunitu, příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, pomáhá překonávat stres. Příznivě působí na produkci a vylučování žluče, na trávení a střevní funkce. Podporuje pocení a pročišťování těla, pomáhá udržovat zdravý vzhled kůže.
Srdečník
Srdečník je bylina pocházející z jihovýchodní Evropy a z Asie, vyskytuje se dnes ale po celém světě. Roste spíše na chudých půdách, kde dorůstá do výšky 1 m. Jeho stonek mívá často červenofialovou barvu, listy jsou tmavě zelené. Předpokládá se jeho používání pro podpůrné účely již ve starém Řecku, hodnověrné záznamy o tom ale chybí. Spolehlivé zprávy jsou datovány až v 15. století z Anglie, rostlina je též nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Používanou částí je její nať, která obsahuje pestrý komplex bioaktivních látek - alkaloidy leonurin a stachydrin, flavonoidy hyperosid, kempferol, kvercetin, rutin aj., diterpenové hořčiny (leokardin), fenylpropanové kyseliny, éterický olej a polysacharidy. Srdečník se zpravidla nepoužívá samotný, ale v kombinacích s jinými rostlinami. Podporuje činnost kardiovaskulární soustavy, pomáhá udržovat činnost nervové soustavy v normálních mezích. Usnadňuje vykašlávání, zklidňuje podrážděnou dýchací soustavu. Zmírňuje u žen nepříjemné vyskytující se projevy před a během menstruačního cyklu.
Hloh
Na pokraji lesů a strání často roste dvoudomý keř hloh, dorůstající výšky až 5 m. Hlavním předmětem sběru je květ, poněkud méně list a plod. Hloh obecný je podle křesťanského náboženství považován za posvátný, neboť z jeho větví byla údajně spletena Kristova koruna. V některých zemích lidé vysazovali hloh před své příbytky, aby si zajistili zdraví a hojnost. Cenné obsahové látky jsou triterpenové kyseliny, flavonoidy, antokyany, saponiny a směsi vitamínů, které se vyskytují zejména v květu. Nejvíce je jich ale v pupenu, jehož se v posledních letech stále více využívá pro výrobu tinktur. Hloh se od nepaměti používá v péči o srdce, protože podporuje srdeční funkci a krevní oběh a pomáhá zvyšovat obsah kyslíku v cirkulující krvi. Zklidňuje nervovou soustavu při napětí a podráždění, přispívá k dobrému spánku.
Chmel otáčivý
Chmel je stará kulturní rostlina, která je po celém světě pěstována v kulturách – chmelnicích. Je původní rostlinou Evropy, západní Asie a Severní Ameriky, první zmínky o chmelu pocházejí z 1. stolení našeho letopočtu. Pěstování chmele se datuje od 13. století z území dnešní Belgie a Holandska a je spojeno s vařením piva. Tato vytrvalá rostlina přezimující v půdě odolnými oddenky se při růstu ovíjí kolem opory a její výhonky dosahují délky až 15 m. Užívanou částí rostliny jsou šištice bohaté na hořčiny, zejména humulony a lupulony, dále monoterpeny a seskviterpeny, třísloviny a flavonoidy. Chmel podporuje srdeční činnost a cévní funkci, přispívá k udržování normální hladiny cholesterolu. Zklidňuje nervovou soustavu, napomáhá dobrému spánku. Usnadňuje trávení, příznivě působí na střevní funkci. Pomáhá udržovat komfort v nástupu menopauzy, omezuje návaly horka, pocení, neklid a podrážděnost.
Užívání tinktury
Po protřepání užívat 23 kapek 2x za den.
Výroba tinktury
Tuto tinkturu vyrábíme v naší malé rodinné firmě Naděje Byliny v Brodku u Konice. Stejně jako ostatní bylinné a rostlinné produkty, které si můžete koupit pod naší značkou. Při výrobě klademe důraz na kvalitu a maximální využití blahodárných účinků rostlinných pupenů na lidský organismus. Všechny pupeny jsou z rostlin a stromů, které rostou na našich vlastních zahradách.