Cordyceps je jednou z nejvíce ceněných hub v tradiční čínské medicíně. Historie jejího užívání v Číně přesahuje 1000 let. Proč bychom měli užívat Cordyceps v prášku (biomasa) a zejména kdy, když je dnes na trhu poměrně široký výběr kvalitních extraktů?
Detailní popis produktu
Biomasa nebo extrakt?
I když mohou být ze stejné byliny, resp. houby, jedná se o dva rozdílné produkty, dva rozdílné způsoby zpracování. Každý má však svůj smysl. Zatímco extrakty jsou vlastně výtažky, které jsou koncentrované a obsahují vysoké množství polysacharidů, glukanů a dalších tělu prospěšných látek, tak prášek či biomasa působí více synergicky než extrakty, protože obsahuje všechny látky a enzymy, které se při extrakci ztrácejí.
Prášková forma z biomasy má oproti extraktu také jemnější působení. Biomasa podporuje lepší přijímání a vstřebávání polysacharidů do imunitního systému na úrovni střev. Obecně se dá říci, že biomasu lze doporučit při dlouhodobém užívání a extrakty naopak při akutních potížích. Denně lze užívat kolem 3 g houbového prášku (biomasy), ale může to být klidně až trojnásobek.
Stravitelnost a zpracování
Houby je nutné při zpracování upravit tak, aby je náš zažívací systém dokázal strávit. Obal houbových buněk tvoří chitin, který nedokážeme strávit. Pokud tedy chceme z hub, resp. z jejich buněk, získat maximum účinných látek, musíme je zpracovat tak, abychom narušili jejich chitinový obal. U extraktů k tomu dochází pomocí jemné extrakce horkou vodou, u některých hub je nutná druhá extrakce alkoholem, tedy dvojitá extrakce. U prášků se mele usušená plodnice houby speciální metodou shellbroken, při které dochází k dezintegraci buněk pro vyšší stravitelnost.
Jak mi pomůže?
OMLOUVÁME SE, ALE BOHUŽEL S VÁMI NEMŮŽEME SDÍLET
VŠECHNY INFORMACE O TOMTO PRODUKTU
Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních,
nám nedovoluje (stejně jako i ostatním provozovatelům potravinářských podniků), informovat vás o zdravotních výhodách tohoto produktu.
Informace však k dispozici jsou, je ale nutné je nalézt v jiných volně dostupných zdrojích
na internetu, v literatuře či herbářích.
Děkujeme Vám za pochopení.