Coriolus Outkovka pestrá

22.09.2021

Článek který jsem napsala v roce 2021 tenkrát byla obrovská krize a já stále věřím že jen díky bylinám jsem neonemocněla. Jen škoda že poslouchalo tak málo lidí. Zázračná houba která ničí bakterie, viry ale i rakovinotvorné buňky 

Coriolus versicolor (outkovka pestrá) je chorošovitá houba, která se v Japonsku používá jako doplňková léčba některých druhů rakoviny již od roku 1980. Coriolus je jednou z nejvíce probádaných hub na světě a má prokazatelně léčivé účinky.

Dokáže zdolat mnoho patogenů, jako jsou viry, bakterie, kvasinky, chlamydie, koky, borelie, výjimkou nejsou ani nádorové buňky. Důkazem je řada provedených studií. Z nějakého mně "nejasného" důvodu se EU rozhodla zakázat její užívání, i když nemá žádné psychotropní ani vedlejší účinky. Musíte si každý udělat vlastní obraz o tom, proč je zakázáno užívání této léčivé houby, kterou najdete hojně i v lesích ČR.

Tato královská houba, jak se jí říká v Číně, umí prostřednictvím buněk našeho imunitního systému najít nebezpečí a zdolat ho. Coriolus je udatným dobyvatelem škůdců organismu, které dokáže likvidovat. Mezi houbami v tomto ohledu prakticky nemá konkurenci. Proto Coriolus užívají při onkologických potížích, jako je rakovina prsu, děložního čípku, jícnu, plic, střev, mozku, ale i při leukémii.

Coriolus podávají i při konvenční léčbě, jako je chemoterapie nebo radioterapie, bohužel v ČR není tato podpůrná léčba doktory uznávána. V Japonsku ale tvoří látka PSK – glykoprotein kureha obsažený v této houbě – 25,2 % z celého trhu protinádorových farmaceutik.

Látka PSK byla izolována v roce 1987 a vykazuje velmi vysokou protinádorovou aktivitu. Outkovka také pomáhá zvládnout náročnou léčbu, která bývá často doprovázena nepříjemnými vedlejšími účinky chemoterapie či radioterapie. Rozhodně ale nedoporučuji při takto závažném onemocnění nepodstupovat konvenční léčbu.

V dnešní době se kolem nás vyskytuje hodně nebezpečných patogenů. Proto je velice důležitá síla imunitního sytému, který se snaží všechna nebezpečí zastavit. Imunitní systém dokážeme do značné míry ovlivnit stylem života, bohužel doba je, jaká je a vyžaduje po nás extrémní výkony jak v zaměstnání, tak i v rodině. Pokud je náš imunitní systém oslaben, tyto patogeny se snadno dostanou přes onen imunitní systém a napadnou naše orgány: plíce, mandle, mozek.

Outkovka dokáže regulovat imunitní systém, tedy ho dokáže tlumit, ale i povzbudit. Proto se hodí při autoimunitních onemocněních, jako je astma nebo revmatoidní artritida. Coriolus je vhodný při akutních infekcích respiračního systému. Poradí si se skrytými patogeny, jako je chřipkový virus, EB virus, kvasinka, chlamydie nebo také borelie.

Coriolus dokáže aktivovat T lymfocyty a B lymfocyty, čímž se vytvářejí protilátky důležité pro obranu proti vracejícím se infekcím. Jestliže si organismus dokáže při první infekci vytvořit dostatečný počet protilátek, druhé setkání s infekcí by již mělo proběhnout bez problémů.

Při pokusech in vnitro bylo potvrzeno, že je dobré užívat coriolus při očkování, je po ní mnohem lépe stimulován imunitní sytém a tvoří se protilátky proti vpíchnuté látce. To je při očkování podstatné.

Coriolus lze kombinovat s jinými bylinami podle toho, kde se nachází zánět. Pokud jsou potíže v oblasti žaludku a celého trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, ale i různé plísně či helykobakter), užívají v Japonsku kombinaci coriolu a čagy nebo hericemu. Při zánětech pohybového ústrojí podávají navíc reishi a auricilária. Při zánětu močového měchýře ho kombinují s cordycepsem. Dokáže i regenerovat jaterní buňky.

Coriolus má opravdu všestranné účinky a jeho síla je obrovská, ale to by bylo na celý časopis.

Zde máte aspoň pár základních účinků pohromadě:

  • prevence rakoviny a doplňková terapie při rakovině
  • posílení imunitního systému – posílení snášenlivosti chemoterapie a radioterapie
  • posílení obranného systému organismu hlavně proti virovým a bakteriálním nemocím
  • protiplísňový účinek
  • ochrana a regenerace sliznic
  • podpora při poruchách funkce jater

Předtím, než si řekneme, kde vlastně roste, ráda bych uvedla na pravou míru fakt, proč je vlastně zakázaná. Nerada bych vytvářela jisté konspirační teorie.

Coriolus obsahuje spousty betaglukanových polysacharidů, které pomáhají stimulovat imunitní systém. Jeden z nich je právě výše zmíněný polysacharid PSK nebo také krestin a je specifický pouze pro outkovku pestrou. Tato látka je tvořena z 62 % polysacharidem a z 38 % bílkovinou. Outkovka byla v 80. letech v Japonsku důkladně zkoumána, poté i schválena jako léčivo při několika druzích rakoviny. Dokonce i FDA (americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv) uznává přínosy outkovky pestré v léčbě. Nemůže ji schválit oficiálně a to z toho důvodu, že látku PSK nedokáže jednoznačně chemicky určit.

PSK je směs cukrů a navázaných bílkovin, ale není v něm molekula zodpovědná za jeho účinek na imunitní systém. Tak je zařazen mezi neurčitá léčiva. Nemějte ale obavy, dnes ho koupíte v každé lékárně, jen je na něm napsáno, že je určen pro zvířata. Dokonce ho najdete i v lesích České republiky. Byla ale doba, kdy tomu tak nebylo a coriolus byl zakázán úplně. Tato houba nemá žádné psychoaktivní účinky, není ani jedovatá. Přesto 11. prosince 2013 vydala Státní zemědělská a potravinářská inspekce opatření, kterým rozhodla o zákazu prodeje doplňků stravy obsahujících coriolus.

Hlavním argumentem zákazu prodeje outkovky pestré byl fakt, že byla zařazena na seznam takzvaně nových potravin. Absurdní je důvod zákazu prodeje outkovky, orgán EU ji zakázal, protože nikdo nebyl schopen doložit, že se houba v zemích EU prodávala před rokem 1997.

Naštěstí v soudním sporu, který nastal zanedlouho po vydání rozhodnutí SZPI, vyšlo najevo, že pražský inspektorát Statní zemědělské a potravinářské inspekce vydal rozhodnutí o zákazu prodeje coriolu v rozporu s rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví, kterým bylo uvádění coriolu do oběhu povoleno. Díky tomu si můžeme coriolus pořídit alespoň jako doplněk stravy pro zvířata. Avšak já často přemýšlím, proč coriolus, který je v Japonsku tolik ceněn pro své přínosy na organismus, nemůžeme užívat i u nás, aniž bychom byli jakkoliv omezováni.

Konečně se dostávám k tomu, kde outkovka roste. Plodnice rostou nad sebou. Její povrch je hebký a plstnatý. Je pruhovaná. Pruhy s chloupky se střídají s lesklými plochami. Zespodu jsou drobné rourky bílé barvy, ve stáří se mohou barvit lehce do hnědé či šedé. Výtrusy jsou bílé barvy.

Outkovka je velmi pestrá, někdy vypadá jako duha. Vyskytuje se hlavně na odumírajícím dřevě, na kterém parazituje. Nejvíce se nachází v listnatých lesích. Podporuje rozklad starého dřeva, tudíž roste na starých pařezech, nikoliv na živém stromě. Vyskytuje se od jara až do podzimu, ale plodnice lze sklízet celoročně. Když se procházíte listnatým lesem, sledujte pařezy a staré kmeny, určitě ji uvidíte.

"Tato královská houba umí prostřednictvím buněk našeho imunitního systému najít nebezpečí a zdolat ho"

"Coriolus má opravdu všestranné účinky a jeho síla je obrovská"

Psáno pro časopis Roots : Outkovka pestrá – Coriolus versicolor | Časopis ROOTS... (casopisroots.cz)