Mák vlčí (Papaver rhoeas)

30.04.2023

 Mák vlčí (Papaver rhoeas)  Čerstvé okvětní lístky vlčích máků se hodí do letních salátů a pomazánek nebo jako ozdoba dezertů a nápojů, skvěle vypadají zamražené v ledových kostkách. Na jednu porci počítáme jeden okvětní plátek planého vlčího máku. Okvětní lístky vlčího máku mají především zklidňující a tišicí účinky na dýchací cesty, osvědčily se při chřipce, nachlazení i angíně, pomáhají zmírňovat kašel a zároveň usnadňují vykašlávání. Vlčí mák se může podílet na léčbě zánětů horních cest dýchacích a využít ho lze rovněž proti chrapotu. Díky svým sedativním účinkům podporuje klidný a nerušený spánek, pomáhá lidem trpícím delší čas nespavostí, neklidem, nervozitou, stresem a depresivními náladami," Červené květy vlčího máku se přidávají do sirupů a čajových směsí proti kašli a na uklidnění. 

Mák vlčí (Papaver rhoeas)

Kloktadlo z vlčího máku 15 g sušených nebo 30 g čerstvých okvětních lístků vlčího máku400 ml vroucí vody. Vlčí mák zalijeme vroucí vodou, necháme zhruba 20 minut vyluhovat, scedíme. Nálevem kloktáme několikrát denně při zánětu hrtanu, kašli a chrapotu, léčí záněty v ústní dutině. 

Vlčí čaj proti kašli1 díl okvětních plátků vlčího máku, 1 díl divizny velkokvěté, 1 díl tymiánu obecného250 ml vody. Bylinky promícháme, pak odměříme 2 lžičky, zalijeme vroucí vodou, necháme zhruba 10 minut vyluhovat, scedíme.Pijeme jeden šálek teplého čaje třikrát denně, ani ne víckrát denně, ani déle než týden. Pomáhá při chorobách z nachlazení. 

 Medový balzám z vlčího máku70 g čerstvých okvětních lístků vlčího máku, 500 ml min. 44% čirého alkoholu (vodka, slivovice), 200 g tekutého medu Vlčí mák zalijeme alkoholem, protřepeme a necháme dva týdny na tmavém místě. Sklenici každý den pořádně protřepeme. Scedíme přes sítko nebo můžeme vymačkat french pressem. Do tinktury vmícháme med a znovu pečlivě protřepeme. Necháme ještě asi týden rozležet. Užíváme třikrát až čtyřikrát denně lžičku medu ve sklenici vody. Pomáhá léčit chronický kašel, dráždění ke kašli a zahlenění, podporuje vykašlávání, má mírně sedativní účinek. 

Makový sirup 100 čerstvě natrhaných okvětních lístků vlčího máku, 400 ml převařené vody, 750 g cukru, 1 lžička kyseliny citronové Vlčí mák přelijeme studenou převařenou vodou, zakryjeme a necháme 24 hodin macerovat. Pak scedíme a pomalu zahříváme, přidáme cukr a kyselinu citronovou a důkladně mícháme, dokud se cukr úplně nerozpustí. Nevaříme, jen zahříváme. Slijeme do tmavých lahví a uzavřeme. Necháme vychladnout a skladujeme v lednici. Při chřipce, nachlazení, angíně nebo při nespavosti, neklidu a nervozitě můžeme užívat dvakrát denně jednu lžíci a zapít minerálkou. Sirup z vlčího máku je velmi chutný, hodí se na přípravu domácích limonád nebo do dochucení čaje.